Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan 1
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni
Tarikh/Hari : 10. Oktober 2011 (Isinin)
Masa : 10.00a.m..-10.30a.m. (30 minit)
Darjah : 4 A
Bil Pelajar : 45 orang
Tema/ Tajuk : Bidang 3 Membentuk dan Membuat Binaan
Sub Tajuk : b. Boneka
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
i. Menggunakan asa seni reka dalam membentuk dan membuat binaan
ii. Membentuk dan membuat binaan yang kompleks dan berfungsi dengan menggunakan pelbagai bahan dan teknik struktur.
iii. Menggabungkan pelbagai alat, bahan dan teknik dalam penghasilan secara kreatif.
Pengetahuan Sedia Ada : i. Para pelajar pernah melihat boneka dengan siaran
televisyen .
ii. Para pelajar pernah menggunakan kertas warna untuk
menghasilkan corak ikan pada Tahun 3 .
BBM : Video klips, kertas warna, gam, gunting, beg kertas,
boneka singa.
Nilai murni : Mencintai binatang kecil, saling tolong-menolong, kreatif,
sabar.
KBKK : Menghubungkait, menjana idea dan membanding beza .
Strategi : Berpusatkan bahan, guru dan murid
Kaedah : Intrapersonal, simulasi, pembelajaran koperatif, inkiuri
penemuan, simulasi
Kemahiran Bahasa : Kemahiran belajar
Langkah
|
Isi Pengajaran
|
Aktiviti Pengajaran
|
Catatan / BBM
|
Set Induksi
( 2 Minit )
|
Guru menunjukkan contoh boneka singa dan burung
|
1.Guru menunjukkan boneka singa.
2.Murid memerhati.
3.Guru memberitahu singa ini adalah raja dalam hutan, dan bersapa baik dengan murid apa khabar?
4.Murid menjawab khabar baik.
5.Guru meminta murid menghuraikan jenis-jenis yang akan meninggal dalam hutan
6.Apabila murid menyatakan burung, guru akan mengatakan kepada murid, tajuk hari ini ialah membuat boneka burung.
|
KBKK:Menghubungkait
BBM: boneka singa
|
Langkah 1
(8 minit )
|
Vidio Klip
( Persediaan
Bahan )
|
1 Guru memberi arahan untuk memerhati video dengan teliti dan mendengar jelas permintaan guru.
2. menyiarkan video klip
3.Guru menerangkan alat yang perlu disediakan seperti beg kertas, kertas warna, gunting dan gam.
3.Guru menunjukkan bentuk kertas warna yang perlu disediakan untuk menjadikan mata, mulut, dan sebagainya
4. Murid membuat pemerhatian
5. Murid diberi masa lima minit untuk mengunting corak-corak yang diperlukan.
|
BBM: video klips, beg kertas, gunting, gam, kertas warna
Kecerdasan :
intrapersonal
Kemahiran belajar
Kecerdasan:
verbal linguistik
|
Langkah 2
(8 minit )
|
Penerangan langkah-langkah menghasilkan boneka burung
|
1. Guru menerangkan langkah-langkah untuk menghasilkan boneka burung sambil menyiarkan video klip..
2. Murid memerhatikan langkah-langkah menghasilkan boneka burung.
3. Murid mendengar penerangan guru dengan jelas.
4. Guru menanya murid sesiapa yang tidak memahami langkah-langkah yang perlu dilakukan.
|
BBM:Video klip
Inkuiri penemuan
|
Langkah 3
(10 minit )
|
Murid melakukan langkah-langkah yang ditunjukkan .
|
1. Murid menyusun bahan-bahan yang diperlukan dan memeriksa kekurangan bahan yang boleh ditambah atau diganti.
2. Murid-murid melakukan langkah-langkah yang ditujukkan guru untuk menghasilkan boneka burung.
3. Guru merujuk contoh gambar boneka burung di atas papan sebagai rujukan kepada murid-murid.
4. Guru memberi tunjuk ajar serta bantuan kepada murid yang diminta pertolongan.
|
BBM: kertas warna, beg kertas, gunting dang am.
Kemahiran belajar
|
Penutup
( 2 minit)
|
Penilaian
|
1.Selepas murid menyaipkan karya seni mereka. Guru memilih beberapa orang untuk mempamerkan hasilan mereka.
2. Murid keluar depan kelas dan menunjukkan hasilan mereka serta memberi nama kepada boneka burungnya.
2.Guru membuat penilain dan memberi pujian kepada murid yang menghasilkan boneka yang cantik dan keratif
|
No comments:
Post a Comment